logo3bis
lobobis
logo3bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
logo2bis
mlodzi1
logo
Capture_6
d_w_sieci pajacyk
dop
kfundusze00302
bip_logo_pomn1_grad
logo2bis
logo2bis

autorzy:                                 mgr Adam Lemieszek           mgr Adam Iwanejko

NAUKA TAŃCA - POLONEZ

Scenariusz zajęć wychowania fizycznego – fakultet rekreacyjny.

Temat: Nauka tańca - Polonez

Data:

Klasa: III a, b

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Prowadzący: Adam Iwanejko

Pomoce i przybory: magnetofon, melodia Poloneza

Cele ogólne:

- poznanie tańca narodowego

- nauka kroku podstawowego, trzymań i figur stosowanych w tańcu.

Cele operacyjne:

  • Uczeń:
    • zna i stosuje krok podstawowy Poloneza w ruchu.
    • łączy figury w układ tańca
  • Cele kształcące:
      • kształtowanie płynności i estetyki ruchu oraz orientacji w przestrzeni;
      • umiejętność współpracy z partnerką i innymi parami
  • Cele wychowawcze:
      • poznanie nowego tańca oraz poznanie życia kulturowego, jakie tętniło w salonach i na dworach w XVII
        i XVIII wieku
    • Metody:
      • pokaz
      • objaśnienie,
    • Formy pracy:
      • indywidualna
      • para
      • grupa

    Cele kształcenia ogólnego:

    IV. umiejętności osobiste i społeczne sprzyjające zdrowiu i bezpieczeństwu.

    Treści nauczania - wymagania szczegółowe

    6. Taniec. Uczeń opracowuje i wykonuje indywidualnie, w parze lub zespole dowolny układ tańca.

    ZADANIA

    CZAS

    SPOSOBY REALIZACJI

    UWAGI

    1

    2

    3

    4

    CZĘŚĆ WSTĘPNA –15’

    1. Czynności
    organizacyjno-
    porządkowe

    2’

    Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji.

    Ustawienie w szeregu

    2. Motywacja do zajęć

    3’

    - prowadzący przedstawia swoje oczekiwania dotyczące realizacji tematu zajęć, oraz wymienia kilka podstawowych wiadomości dotyczących tańców narodowych,

    Ustawienie jw.

     

    3.Rozgrzewka

    - ćwiczenia rytmiczne

    10’

    1. Marsz w miejscu: ramiona (RR) pracują jak przy maszerowaniu.

    2. Marsz po obwodzie koła do muzyki Poloneza, na każdy akcent w takcie klaszczemy w dłonie.

    3. Marsz po obwodzie koła do muzyki Poloneza, RR z tyłu, w marszu stosujemy krok podstawowy Poloneza.

    4. Marsz za wodzirejem krokiem Poloneza, który zmienia kierunki poruszania się po Sali.

    5. W parach poruszamy się w rytm muzyki krokiem podstawowym Poloneza.

    Muzyka Poloneza

     

     

     

     

     

     

     

    CZĘŚĆ GŁÓWNA – 20’

    1

    2

    3

    4

    4.Kształtowanie

    i doskonalenie umiejętności

    - kroku chodzonego

    - figur parowych

    - trzymań

     

    10’

    1. Przypomnienie:

    - poznanych figur parowych.

    - ukłonu zwykłego dziewczyny i chłopaka,

    - trzymań w parze,

    - przeprowadzeń.

     

    Przy muzyce -Poloneza

    nauczyciel koryguje
    istniejące błędy

     

     

    - układ poloneza

    10’

    1. Łączenie poznanych figur w układ Poloneza.

    Kontrola poprawności trzymań, kroku podstawowego.

    CZĘŚĆ KOŃCOWA – 5’

    1

    2

    3

    4

    5. Podsumowanie i omówienie zajęć.

    5’

    Obejrzenie nagrania video zarejestrowanego podczas lekcji

    Wskazówki do ćwiczeń
    w domu

    Nauka ta?ca - "Polonez". (wersja pdf.)
    polonez0102
    polonez02
    polonez03
    polonez04
    polonez05
    polonez06
    polonez07
    polonez08
    polonez09
    polonez10
    swlewo16